انرژی های تجدید پذیر که به آن انرژی های پاک نیز می‌گویند، نوعی از انرژی است که قابلیت آن را دارد تا توسط طبیعت در یک مدت زمان کوتاه، مجدداً به وجود آمده یا تجدید شود. انواع انرژی های تجدید پذیر شامل انرژی آبی (نیروی برق آبی) ، انرژی بادی، انرژی خورشیدی، انرژی زمین گرمایی، انرژی زیست توده (زیست سوخت) و انرژی امواج و جذر و مد هستند.
امروزه عوامل گوناگونی مانند بحران های سیاسی، مسایل اقتصادی نظیر میزان ذخایر فسیلی، نگرانیهای زیست محیطی، افزایش جمعیت و غیره باعث شده تا متخصصان به فکر یافتن راه حل های مناسب برای تولید انرژی باشند. به این ترتیب، دیگر نمی‌توان به منابع اتمام پذیر موجود متکی بود. به همین دلیل، کشورهای جهان به جایگزینی انرژی های تجدید پذیر به جای سوخت های فسیلی روی آورده اند.

مزایای استفاده از انرژی های تجدید پذیر
با استفاده انرژی¬های تجدید پذیر، مشکلات زیست محیطی حاصل از رها سازی پسماندهای آلی در طبیعت رفع می‌شود و میزان آلودگی هوا کاهش یافته، صرفه جویی در مصرف سوخت های فسیلی (تجدید ناپذیر) افزایش می‌یابد.
با استفاده انرژیهای تجدید پذیر، علاوه بر تولید برق برای مصرف داخلی، زمینه تبادلات کلیدی انرژی با کشورهای همسایه فراهم می‌شود.
با استفاده انرژیهای تجدید پذیر، در تامین آّب و سوخت خودروها صرفه جویی می‌شود.
با استفاده انرژیهای تجدید پذیر، تولیدات کشاورزی و صنعتی افزایش می‌یابند.
با استفاده انرژیهای تجدید پذیر، مشکل سوخت واحدهای تولیدی و کارخانجات نیز بر طرف می¬شود.
استفاده از انرژیهای تجدید پذیر در زمینه پدافند غیر عامل نیز نقش مهمی‌را ایفا می‌کند.

طراحی، تأمین و احداث نیروگاه بادی در شرکت توسعه یک مپنا
از فعالیت های شرکت توسعه۱ مپنا، نصب بزرگترین توربین بادی کشور به ظرفیت ۲/۵ مگاوات در مزرعه بادی کهک واقع در شهرستان تاکستان استان قزوین است. در این مزرعه ۸ واحد توربین ۲/۵ مگاواتی به ظرفیت کل ۲۰ مگاوات وجود دارد واحداث ۵۰۰ مگاوات نیروگاه بادی در سایر نقاط کشور از جمله برنامه های آینده این شرکت می‌باشد که شامل ادامه مزرع بادی کهک، نیروگاه منطقه خواف، نشتیفان و آقکند هستند.

 

طراح توربین های بادی شرکت W2E بوده و ساخت ۸ واحد اول توسط شرکت فورلندر آلمان انجام شده است که حمل و انتقال قطعات و تجهیزات آن از آلمان به ایران از طریق زمینی و دریایی صورت گرفته است. هم اکنون، شرکت مپنا با انتقال تکنولوژی در حال ساخت کامل این توربین ها در داخل کشور است که این کار با همکاری شرکت های مپنا پارس (پارس ژنراتور)، شرکت ساخت تجهیزات سپاهان و شرکت مکو صورت می‌گیرد. 

 

 

 

 

عمر مفید این نیروگاه ۲۰ سال و زمان لازم برای نصب آن یک ماه است که تابع شرایط جوی می‌باشد و با در نظر گرفتن راه اندازی و سایر مسایل مرتبط، تا حدود ۳ ماه می‌تواند افزایش یابد.
میزان برق دریافتی از هر توربین با ظرفیت مذکور در مرحله تست تا ۱۵۰ مگاوات ساعت به میزان ۱ مگاوات محدود و پس از آن تا ۲/۵ مگاوات بدون محدودیت می‌باشد. برای تولید هر توربین سرعت باد می‌باید بیش از ۳ متر بر ثانیه باشد. میزان تولید بین ۱۱ تا ۲۵ متر بر ثانیه ثابت است و در صورتی که سرعت باد بیش از ۲۵ متر بر ثانیه باشد توربین به صورت اتوماتیک shut down می‌گردد.

 

هزینه تعمیرات نیروگاه در مقایسه با نیروگاه های حرارتی بسیار ناچیز و در حدود 2 درصد فروش انرژی می باشد.

 

برنامه های آتی
همچنین در زمینه انرژی خورشیدی، برنامه احداث بزرگترین نیروگاه فتوولتاییک کشور در دست اقدام است. از دیگر فعالیت¬های انرژی های تجدید پذیر، به برنامه های پروژه های زمین گرمایی، زیست توده، انرژی حاصل از سوختن زباله نیز می‌توان اشاره کرد.