شرکت احداث و توسعه نیروگاه های مپنا _ توسعه یک

پست ، انتقال و توزیع

 

شرایط فنی و اقتصادی ایجاب می‌نماید که انرژی الکتریکی در ژنراتورهای نیروگاه‌ها با ولتاژ فشارمتوسط تولید ‌شود، اما استفاده از این ولتاژ برای انتقال نیرو در مسافت‌های طولانی بین نیروگاه‌ها و مراکز مصرف با توجه به افزایش تلفات توجیه اقتصادی ندارد. لذا تامین انرژی مطلوب برای مصرف‌کنندگان نیازمند زیرساخت‌هایی است که انرژی تولیدی در نیروگاه‌ها را به سطوح ولتاژ بالا تبدیل نموده، به نزدیک مراکز مصرف انتقال داده و سپس ولتاژ را طی چند مرحله کاهش دهد تا به سطح مناسب برای مصرف‌کننده برسد. در سیستم قدرت این وظیفه بر عهده شبکه‌های انتقال، فوق‎توزیع و توزیع قرار دارد.
شبکه‌های انتقال متشکل از پست‌های فشارقوی و خطوط انتقال می‌باشند. هم‌چنین پست‌های فشارقوی متشکل از مجموعه‌ای از تجهیزات و ادوات از جمله ترانسفورماتورهای قدرت، کلیدهای قدرت شامل بریکرها و سکسیونرها، ترانسفورماتورهای جریان و ولتاژ، برق‌گیرها و سیستم زمین، تله موج، باسبارها و هادی‌ها و سازه‌های مربوطه، سیستم‌های تامین برق DC، AC و برق اضطراری، سیستم‌های مخابراتی، تجهیزات فشار ضعیف (LV) ، مانیتورینگ، اندازه‌گیری، کنترل، حفاظت و. . . هستند که کار ایجاد ارتباط بین خطوط شبکه انتقال (کلیدزنی) ، ایجاد ارتباط بین سطوح مختلف ولتاژی شبکه (تبدیل ولتاژ) و انتقال انرژی بین این سطوح را بر عهده دارند.
پست‌ها از چند منظر قابل دسته‌بندی هستند. از نظر عملکرد در شبکه عموماً به سه دسته پست‌های افزاینده ولتاژ یا نیروگاهی، پست‌های کاهنده ولتاژ و پست‌های کلیدخانه‌ای تقسیم می‌شوند. همچنین از نظر مکانیزم عایقی عموماً به سه دسته AIS (Air Insulated Substation) و GIS (Gas Insulated Substation) و یا ترکیبی از این دو نوع (Hybrid) تقسیم می‌شوند. در ایران پست‌ها را از نظر سطح ولتاژ نیز به سه دسته پست‌های انتقال (۲۳۰، ۴۰۰ کیلوولت و بالاتر) ، فوق توزیع (۶۳ و ۱۳۲ کیلوولت) و پست‌های توزیع (۱۱، ۲۰ و ۳۳ کیلوولت) تقسیم می‌کنند. دسته‌بندی‌های دیگری نیز موجود می‌باشد. انواع پست‌های فوق بسته به شرایط محیط و جغرافیایی و محل نصب ممکن است به صورت Outdoor و Indoor احداث شوند.

 

تماس با ما

تهران، بزرگراه آفریقا، جنوب چهاراره حقانی، نبش کوچه زوبین، پلاک 15

کد پستی: 1518614411

صندوق پستی: 617/15175

تلفن: 82980000 (21) (98+)

آدرس ایمیل:  customer@mapnamd1.com