لوگو شرکت احداث و توسعه نیروگاه های مپنا - Mapna MD1

انرژی های تجدید پذیر

انرژی های تجدید پذیر

انرژی های تجدید پذیر که به آن انرژی های پاک نیز می گویند، نوعی از انرژی است که قابلیت آن را دارد تا توسط طبیعت در یک مدت زمان کوتاه، مجدداً به وجود آمده یا تجدید شود. انواع انرژی های تجدید پذیر شامل انرژی آبی (نیروی برق آبی)، انرژی بادی، انرژی خورشیدی، انرژی زمین گرمایی، انرژی زیست توده (زیست سوخت) و انرژی امواج و جذر و مد هستند.
امروزه عوامل گوناگونی مانند بحران های سیاسی، مسایل اقتصادی نظیر میزان ذخایر فسیلی، نگرانی¬های زیست محیطی، افزایش جمعیت و غیره باعث شده تا متخصصان به فکر یافتن راه حل های مناسب برای تولید انرژی باشند. به این ترتیب، دیگر نمی توان به منابع اتمام پذیر موجود متکی بود. به همین دلیل، کشورهای جهان به جایگزینی انرژی های تجدید پذیر به جای سوخت های فسیلی روی آورده اند.
مزایای استفاده از انرژی های تجدید پذیر
با استفاده انرژی¬های تجدید پذیر، مشکلات زیست محیطی حاصل از رها سازی پسماندهای آلی در طبیعت رفع می شود و میزان آلودگی هوا کاهش یافته، صرفه جویی در مصرف سوخت های فسیلی (تجدید ناپذیر) افزایش می یابد.
با استفاده انرژی¬های تجدید پذیر، علاوه بر تولید برق برای مصرف داخلی، زمینه تبادلات کلیدی انرژی با کشورهای همسایه فراهم می‌شود.
با استفاده انرژی¬های تجدید پذیر، در تامین آّب و سوخت خودروها صرفه جویی می شود.
با استفاده انرژی¬های تجدید پذیر، تولیدات کشاورزی و صنعتی افزایش می یابند.
با استفاده انرژی¬های تجدید پذیر، مشکل سوخت واحدهای تولیدی و کارخانجات نیز بر طرف می¬شود.
استفاده از انرژی های تجدید پذیر در زمینه پدافند غیر عامل نیز نقش مهمی را ایفا می کند.
طراحی، تأمین و احداث نیروگاه با استفاده از انرژی¬های تجدید پذیر در شرکت توسعه یک مپنا
در حوزه نیروگاه¬های انرژی¬های تجدید پذیر، شرکت توسعه یک مپنا، نیروگاه¬های بادی با استفاده از توربین های 5/2مگاواتی ساخت گروه مپنا، احداث کرده است.
در این زمینه، نصب بزرگترین توربین بادی کشور به ظرفیت 5/2 مگاوات در مزرعه بادی کهک واقع در شهرستان تاکستان استان قزوین از فعالیت¬های شرکت توسعه یک مپنا است. برنامه احداث 500 مگاوات نیروگاه بادی در کشور نیز از دیگر برنامه های شرکت توسعه یک در این راستا می باشد. همچنین در زمینه انرژی خورشیدی، برنامه احداث بزرگترین نیروگاه فتوولتائیک کشور در دست اقدام است. از دیگر فعالیت¬های انرژی های تجدید پذیر، به برنامه های پروژه های زمین گرمایی، زیست توده، انرژی حاصل از سوختن زباله نیز می توان اشاره کرد.

بخش عمرانی و غیر نیروگاهی
شرکت توسعه یک مپنا با احداث نزدیک به 20,000مگا وات نیروگاه به صورت EPC که شامل بخشهای مختلفی از کارهای عمرانی نظیر ساخت سالن توربین، ساختمانهای اداری، ساختمانهای تصفیه خانه ،بویلر، پمپ خانه های سوخت و آتش نشانی ، انواع مخازن بتنی، جاده های دسترسی با رویه آسفالتی و محوطه سازی تجربیات ارزنده ای در بخش عمرانی کسب کرده است لذا بر اساس ماموریت های جدید واگذار شده به این شرکت و توانمندی های موجود پا به عرصه صنعت ساختمان کشور گذاشته است.رویکرد های ذیل مد نظر این شرکت در اجرای پروژه های ساختمانی جهت مصرف بهینه مصالح، کیفیت بالای سازه و صرفه جویی انرژی می باشد:
استفاده از تکنولوژیهای نوین ساخت
استفاده از تکنیکهای نوین مدیریت ساخت( Building Information Modeling)
کاربرد سیستم های مدیریت انرژی و تکنولوژی خانه سبز(Green Building)
کاربرد انرژی های پاک و تجدید پذیر
حوزه های فعالیت در بخش ساختمانی:
شهرک های مسکونی
هتل ها
برج های اداری
مجتمع های تجاری
مجتمع های تفریحی

سیستم فرآوری آب
آب مایه حیات، است. بنابراین، امروزه کشورها نه تنها در حفظ، تولید و بازیافت آن تمام تلاش خود را بکار می برند بلکه به افراد جامعه نیز آموزش می دهند تا این نعمت ارزشمند به بهترین نحو استفاده شده و نسل به نسل این دانش و آگاهی ادامه یابد.
امروزه با افزایش جمعیت و پیشرفت صنایع، مصرف آب تا حد زیادی افزایش یافته به گونه ای که بشر به فکر یافتن راه های جدید برای استفاده از آب و احیاء منابع تأمین آب مصرفی افتاده است. در این راستا، ایران نیز از این قاعده مستثنی نبوده و با وجود خطر بحران کم آبی میبایست درصدد استفاده از روش های علمی برای احیاء و صرفه جویی منابع آب باشیم.
واژه فرآوری به معنی تهیه کالا و خدمات مورد نیاز با استفاده از منابع و امکانات موجود است. فعالیّت تولیدی سلسله اقداماتی است که برای تبدیل منابع به کالاهای مورد نیاز صورت می‌گیرد.
تفاوت آب معدنی و آب فرآوری شده در چیست؟
آب های معدنی از سفره های طبیعی زیرزمینی که به سطح زمین جریان میابند برگرفته میشوند. در تهیه¬ی آبهای معدنی باکتریها و آلوده گی¬ها از آب جدا می شوند اما در اکثر موارد، ذرات جامد محلول باقی میمانند.
آب فرآوری شده، آب شرب سالم است که توسط مقامات بهداشتی به تایید می رسد. این آب از طریق طراحی سیستم های فرآوری منحصر بفرد و بسیار پیشرفته روز دنیا تهیه می شود که کلیه املاح و مواد غیر ضروری از آن جدا و تصفیه می شود.
توانمندی طراحی، تأمین و اجرای فرآوری آب در شرکت توسعه یک مپنا
معمولاً تصفیه خانه¬های آب مورد استفاده در صنایع از بخش¬های تصفیه فیزیکی و شیمیایی تشکیل می¬شوند که بسته به محل و مورد استفاده آن، می تواند شامل یک یا همه بخش-های زیر باشد:
تصفیه فیزیکی شامل مخازن ذخیره آب خام، سیستم¬های انعقاد سازی و ته نشینی، فیلتراسیون می¬باشد. تصفیه شیمیایی شامل گندزدایی، حذف یون¬ها با روش افزودن مواد شیمیایی (آهک¬زنی، سودزنی و غیره) سیستم¬های غشایی (اسمز معکوس)، تبادل یونی (رزین¬های مبادله کننده یونی، سختی گیرهای رزینی، الکترو دیالیز و غیره) و سیستم های تصفیه حرارتی (MSF، MEDو غیره) می باشد. شرکت توسعه یک با تکیه بر تجارب خود در احداث نیروگاه های سیکل ترکیبی و حرارتی از توانایی ویژه ای در طراحی، احداث، تأمین تجهیزات و نصب و راه اندازی واحدهای تصفیه و فرآوری آب برخوردار است به طوری که تاکنون بیش از 30 واحد تصفیه آب و سیستم آبرسانی را به صورت کامل اجرا نموده و به بهره برداری رسانده است.

سیستم های خنک کن اصلی و کمکی نیروگاهی
برج خنک‌کننده یا Cooling tower وسیله‌ای برای دفع حرارت زاید آب مورد استفاده در چگالنده به جو از طریق تبادل حرارتی با هوا است. برج‌های خنک‌کننده معمولاً با تبخیر آب، حرارت ایجاد شده در یک واحد شیمیایی را دفع کرده و سیال سرویس را تا دمای حباب مرطوب هوا پایین می‌آورند؛ البته باید در نظر داشت در برخی از برج‌های خنک‌کننده با چرخه بسته که به برج خنک‌کننده خشک مشهور هستند، کاهش دمای سیال سرویس صرفاً تا دمایی نزدیک به دمای حباب خشک هوا امکان‌پذیر است.
از برج خنک‌کن در سیستم خنک‌کاری واحدهای پالایشگاهی، پتروشیمی و سایر واحدهای شیمیایی مشابه، نیروگاه‌های حرارتی و سیستم‌های اچ‌وی‌ای‌سی برای تهویه مطبوع ساختمان استفاده می‌شود. دسته‌بندی برج‌های خنک‌کن بر اساس نوع تماس هوا با آب صورت می‌گیرد؛ متداول‌ترین گونه‌های برج خنک‌کن بر اساس مکانیزم‌های جابه‌جایی طبیعی و جابه‌جایی اجباری تقسیم‌بندی می‌شوند.

کاربرد برج های خنک کننده
استفاده از برج‌های خنک‌کننده از زمان قرن نوزدهم و زمان اختراع چگالنده برای استفاده در موتور بخار، شروع شد . در چگالنده‌ها سیال خنک‌کن غالباً آب است؛ به این صورت که آب با گرفتن گرمای بخاری که از خروجی توربین یا پیستون به چگالنده رسیده است، میعان می‌کند. وجود این مرحله در چرخه موتور بخار باعث افت فشار بخار خروجی می‌شود ولی در عوض مصرف بخار و در نتیجه مصرف سوخت را کاهش می‌دهد و هم‌ زمان کارایی سیستم را نیز بالا می‌برد. در مناطقی که منابع آبی قادر به فراهم کردن آب برج خنک‌کن هستند، از سیستم حوضچه‌های آبی استفاده می‌شود و در مناطقی که محدودیت منابع دارند، مثل شهرهای بزرگ، از برج‌های خنک‌کننده استفاده می‌شود.
توانمندی طراحی، تأمین و اجرای برج های خنک کننده در شرکت توسعه یک مپنا
شرکت توسعه یک با بهره¬گیری از دانش طراحی انواع سیستم های خنک کن به واسطه انتقال تکنولوژی مهندسی از شرکت های معتبر اروپایی در زمینه طراحی، تأمین تجهیزات و اجرای انواع سیستم های خنک¬کن نیروگاهی اعم از سیستم کندانس هوای خنک (Air Cooled Condenser) بکار گرفته شده در 3 پروژه تکمیل شده و بیش از 5 پروژه در حال ساخت، هلر (Heller) بکار گرفته شده در بیش از 10 پروژه تکمیل شده و یکبار گذر (One Through) استفاده شده در دو پروژه تکمیل شده و یک پروژه در حال ساخت، سرآمد کشور و منطقه بوده و قابلیت طراحی، تأمین تجهیزات و اجرای سایر سیستم های خنک¬کن متداول نظیر سیستم خنک کن تر (Wet) و سیستم های هیبریدی را بنا به شرایط اقلیمی و ساختگاه های متنوع دارا می باشد. بر این اساس شرکت توسعه یک در رمینه طراحی، تأمین تجهیزات، اجرا و نصب و راه اندازی انواع برج های خنک¬کن با رویکرد استفاده از دانش و تکنولوژی به روز وارد عمل شده و حفظ منافع کلیدی مشتریان را با طراحی و اجرای بهینه سرلوحه کار خود قرارداده است. همچنین این شرکت آمادگی ارایه تحلیل های فنی و اقتصادی انتخاب انواع سیستم های خنک¬کن و نیز تغییر انواع برج های قدیمی از نوع سیستم تر به خشک را دارد.

پست‌ها و خطوط انتقال و مراکز کنترل شبکه (دیسپاچینگ)
عموماً به دلیل محدودیت‌های فنی و اقتصادی، انرژی الکتریکی در ژنراتورهای نیروگاه‌ها با ولتاژ فشارمتوسط تولید می‌شود، اما استفاده از این ولتاژ برای انتقال نیرو در مسافت‌های طولانی بین نیروگاه‌ها و مراکز مصرف با توجه به افزایش تلفات امکان‌پذیر نمی‌باشد. لذا تامین انرژی مطلوب برای مصرف‌کنندگان نیازمند زیرساخت‌هایی است که انرژی تولیدی در نیروگاه‌ها را به سطوح ولتاژ بالا تبدیل نموده، به نزدیک مراکز مصرف انتقال داده و سپس ولتاژ را طی چند مرحله کاهش دهد تا به سطح مناسب برای مصرف‌کننده برسد. در سیستم قدرت این وظیفه بر عهده شبکه‌های انتقال، فوق‎توزیع و توزیع قرار دارد.
شبکه‌های انتقال متشکل از پست‌های فشارقوی و خطوط انتقال می‌باشند. هم‌چنین پست‌های فشارقوی متشکل از مجموعه‌ای از تجهیزات و ادوات از جمله ترانسفورماتورهای قدرت، کلیدهای قدرت، سکسیونرها، ترانسفورماتورهای جریان و ولتاژ، برق‌گیرها و سیستم زمین، تله موج، باسبارها و هادی‌ها و سازه‌های مربوطه، سیستم‌های مخابراتی، مانیتورینگ و کنترل و حفاظت و ... هستند که کار ایجاد ارتباط بین خطوط شبکه انتقال، ایجاد ارتباط بین سطوح مختلف ولتاژی شبکه و انتقال انرژی بین این سطوح را بر عهده دارند.
توانمندی طراحی، تأمین و نصب و راه اندازی پست¬های فشار قوی در شرکت توسعه یک مپنا
در گروه مپنا ماموریت فعالیت در حوزه ایجاد این زیرساخت‌ها بر عهده شرکت توسعه یک قرار دارد. لذا شرکت توسعه یک با بهره‌گیری از دانش، تجربه و نیروهای متخصص خود، کار طراحی، تامین تجهیزات، نصب و راه‌اندازی پست‌های فشارقوی ( تا سطح 230 و 400 کیلوولت) از نوع AIS و GIS را بصورت پیمانکار EPC انجام می‌دهد. در راستای این ماموریت تا کنون احداث پست‌های نیروگاهی متعددی در کارنامه این شرکت به ثبت رسیده است. همچنین این شرکت توانایی احداث خطوط انتقال با سطوح ولتاژ مختلف در فواصل مختلف را دارد. به علاوه احداث مراکز کنترل (دیسپاچینگ) شبکه سراسری برق و گاز از دیگر حوزه‌های فعالیت توسعه یک می‌باشد.

نیروگاه¬های مقیاس کوچک
مطالعات انجام شده نشان می دهد نزدیک به 22 درصد از انرژی تولید نیروگاه ها در مسیر تولید تا مصرف تلف می شود. به طور مثال در یک نیروگاه سیکل ترکیبی با ظرفیت تولید حدود 1000 مگاوات، نزدیک به 220 مگاوات از برق تولیدی در مسیر تولید تا مصرف کننده تلف می شود. لذا به منظور کاهش تلفات گسترده و کاهش هزینه انتقال و توزیع، افزایش بازدهی، امکان حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی و افزایش امنیت و پایداری شبکه برق، تولید پراکنده انرژی الکتریکی (DG) در محل های مصرف با استفاده از واحدهای مقیاس کوچک در دستور کار قرار گرفت.
از مزایای دیگر استفاده از واحدهای مقیاس کوچک امکان افزایش راندمان این روش تولید برق با استفاده از سامانه¬های تولید همزمان برق و حرارت (CHP) می باشد. در این روش با قراردادن بویلرهای بازیافت حرارت در خروجی توربین¬های گازی، می¬توان راندمان تولید را به بیش از 80 درصد رساند. این عدد در مقایسه با راندمان واحدهای گازی که حدود 35 درصد و راندمان نیروگاه های سیکل ترکیبی که حدود 55 درصد است. کارایی این روش را به خوبی نشان می دهد. علاوه بر کاربرد این روش برای واحدهای فرایندی مانند پتروشیمی که نیاز هم زمان به برق و بخار دارند. کاربرد دیگر آن که هم اکنون توسط گروه مپنا مورد استفاده قرار گرفته، نصب آب شیرین کن در ادامه یک واحد CHP است. در این طرح از بخار تولیدی به عنوان حامل انرژی برای تبخیر آب دریا و شیرین سازی آن با استفاده از آب شیرین¬کن های حرارتی استفاده می-شود.
توانمندی طراحی، تأمین و احداث نیروگاه های تولید پراکنده در شرکت توسعه یک مپنا
شرکت توسعه یک مپنا به عنوان متولی مهندسی، تأمین و احداث نیروگاه های تولید پراکنده و تولید همزمان، در حال حاضر آمادگی احداث این نیروگاه¬ها، با استفاده از موتورهای گازسوز با ظرفیت 250 کیلووات تا 3 مگاوات را دارا می باشد. بدیهی است با استفاده از چیدمان تعدادی از این مولدها می توان نیروگاه تولید پراکنده با ظرفیت مورد نظر مشتریان را احداث نمود. برای نمونه با استفاده از مولد 3 مگاواتی امکان احداث یک نیروگاه تولید پراکنده با ظرفیت 30 مگاوات وجود دارد. همچنین شرکت توسعه یک در نظر دارد در آینده ای نزدیک با استفاده از دوربین های زیر 25 مگاوات ساخته شده در کارخانجات گروه مپنا، امکان احداث نیروگاه¬های مقیاس کوچک و تولید همزمان با استفاده از توربین¬های مذکور را نیز در سبد محصولات خود قرار دهد.

برق و مکانیک نیروگاه¬ها
فعالیت های مکانیک
سیستم‌های تامین سوخت گاز و گازوییل مخازن زیرزمینی، پمپ‌خانه تخلیه سوخت، مخازن سوخت، سیستم گرمایش سوخت، ایستگاه تقلیل یا افزایش فشار گاز و سیستم‌های میترینگ سیستم بخار طراحی، نصب و راه‌اندازی بویلر، اجراء لوله‌کشی بخار فشار بالا، طراحی و نصب سیستم‌های هوازدایی و پمپ‌های مربوطه سیستم آتش‌ نشانی طراحی و اجرای سیستم‌های تشخیص، اعلام و اطفاء حریق مانند مخازن بزرگ آب آتش¬نشانی، طراحی دیزل پمپ‌ها، پمپ¬های آتش¬ نشانی برقی، سیستم فوم و دی‌اکسیدکربن.
طراحی، نصب و راه‌اندازی بویلر، اجراء لوله‌کشی بخار فشار بالا، طراحی و نصب سیستم‌های هوازدایی و پمپ‌های مربوطه سیستم آتش‌ نشانی طراحی و اجرای سیستم‌های تشخیص، اعلام و اطفاء حریق مانند مخازن بزرگ آب آتش¬نشانی، طراحی دیزل پمپ‌ها، پمپ¬های آتش¬ نشانی برقی، سیستم فوم و دی‌اکسیدکربن
فعالیت های برق
سوئیچ‌گیر فشار متوسط و ضعیف سیستم DC و UPS، اینورتر و دیزل ژنراتور کابل کشی، سیستم‌های روشنایی، پیجینگ، تلفن و ... .
سایر سیستمهای جانبی
هوای فشرده تامین و توزیع آب آشامیدنی و سرویس جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب تهویه مطبوع تلفن، پیجینگ